A gyógynövényeket nemcsak a betegségek házi kúrálásakor és megelőzéskor vethetjük be, hisz jótékony hatásukat akár a mindennapos szépségápolási rutinunk során is felhasználhatjuk.
Körömvirág
A Közép-Európában kerti dísznövényként elterjedt körömvirág bőrápoló tulajdonságait már az ókorban felfedezték. A gyógynövény felhasználásával készített krémek nemcsak sebgyógyító és gyulladáscsökkentő hatásúak, de még az extrém száraz bőrt is megpuhítják. Az erőteljesen repedezett bőr - mint például a sarok megvastagodott bőre - kezeléséhez nem is kell más csak egy kevés körömvirág tartalmú krém és egy puha pamutzokni. Pakolásként és borogatásként is használhatjuk a gyógynövény kivonatát, mely a problémás és érzékeny bőrre is gyógyír lehet. Tinktúrája remek pattanás elleni ecsetelő.
Rozmaring
A Földközi-tenger vidékén honos, illóolajokban gazdag növény erőteljes baktériumölő és vérellátás-fokozó hatású. Élénkítő hatása miatt gyakran alkalmazzák borotválkozószerekben, hajszeszekben, sőt csíraölő hatása miatt a testápolók tartósítószereként is ismert. Forró fürdőhöz adott illóolaja csodákat művelhet a hidegben megrepedezett, megfáradt bőrrel, melynek hamar visszaadja üdeségét és bársonyosságát. A rozmaringból készített tea fokozza a bőr vérellátását és az anyagcserét, így még a narancsbőr elleni küzdelemben is társunk lehet.
Kamilla
A gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő hatásáról ismert kamilla gyakori adalék a gőzöléskor, illetve sok krém összetevői között helyt kap a gyógynövényből desztillálással előállított kivonat. A vörösödésre hajlamos és az érzékeny bőr igazi jóbarátja a kamillavirág-kivonat, melyet leggyakrabban a mitesszeres és aknés bőr kezelésekor vetnek be. A rómaiak például a kamilla kivonatával szőkítették hajukat, napjainkban pedig a szőke haj hamvasságának megőrzésében játszik nagy szerepet a speciálisan erre a problémára kifejlesztett samponok adalékanyagaként. A növény főzetével való lemosás enyhe tonizáló hatással is bír, így remek frissítő illetve pattanás elleni szer.
Aloe vera
Napjaink egyik legismertebb gyógynövénye, a liliomfélék családjába tartozó aloe valójában már évszázadok óta a kozmetikumok alapanyaga. Az aloe vera belsejéből kinyert gél nemcsak fokozza a bőr nedvességtartalmát, de hűsítő, nyugtató és gyulladásgátló hatással is rendelkezik. Legnagyobb előnye, hogy minden bőrtípus igényeinek megfelel, így bárki használhatja. Kollagéntermelést újraaktivizáló hatásának hála a petyhüdt bőrt is rugalmasabbá, feszesebbé varázsolja.
Henna
Már az ókorban is divatos volt a test- és hajszínezés, így a Földközi-tenger vidékén már akkor is hennalevelekkel színezték vörösre hajukat az ott élők. Napjainkban a vegyi anyagokban gazdag hajfestőszerek természetes alternatívája a henna, mely csodás színt adhat tincseinknek. A henna táplálja és védi, valamint fényessé teszi a hajat. Először átjárja a hajszál belsejét, ahol a por a hajmolekulákhoz tapad és megszínezi, valamint kondicionálja a hajat. Másodszor védőréteget képez minden egyes hajszálon, ezáltal fényessé teszi a hajat, valamint megvédi a káros külső hatásoktól.
Ha tetszett a bejegyzés, nyomj egy lájkot és csatlakozz a blog Facebook oldalához is!
A cikk a femcafe.hu oldalán is megjelent.
A kép forrása: Pinterest